V posledních měsících došlo k několika významným změnám v českých daňových zákonech, které se týkají využívání automobilů v podnikání.

 

Které to jsou?

 

Daňové úlevy pro elektromobily a hybridní vozy: Zaměstnancům, kteří mohou používat firemní vozidlo i pro soukromé účely, se navyšuje hrubá mzda o 1 % z pořizovací ceny vozidla včetně DPH. U nízkoemisních vozidel bylo toto procento již dříve sníženo na 0,5 %, a u bezemisních vozidel (elektrická nebo vodíková vozidla) došlo k dalšímu snížení na 0,25 %.

 

Mimořádné odpisy: Od roku 2024 je možné využít mimořádné odpisy pouze u vozidel na čistě elektrický pohon.

 

Limitace výdajů na osobní automobily: Pro vozidla pořízená na finanční leasing se stanovuje daňově účinný výdaj v poměrné výši podle poměru 2 milionů Kč a úhrnu úplat za celou dobu finančního leasingu. V praxi to znamená, že částka bude uplatněna za celou dobu finančního leasingu rovnoměrně až do maximální výše 2 milionů Kč.

 

Účetní a daňové dopady: Při používání soukromého automobilu pro podnikání je možné uplatnit odpisy, náklady na pohonné hmoty, opravy, pojištění a další výdaje v poměrné výši podle služebního využití vozidla. V případě leasingu jsou v nákladech evidovány měsíční platby, výdaje na pohonné hmoty, opravy a servis.

 

Dotkly se vás některé z těchto změn?

 

#pragoecon #firemnivozidla #dph

 

Zajímají vás pravidelné aktualizace a odborné rady z oblasti účetnictví a daní? 📊💼

Sledujte nás!

Nebo sledujte hashtagy #pragoecon #ucetnictviproskoly #dane