Za pár týdnů bude termín pro zaplacení daně z nemovitosti a tak si shrňme nejdůležitější změny, které vstoupily v letošním roce v platnost.

 

– Zvýšení daně z nemovitosti: Daň z nemovitostí se v průměru zvyšuje na 1,8násobek dosavadního stavu. Pro většinu majitelů to znamená zvýšení v řádu několika stovek až nízkých tisícovek korun ročně.

 

– Změny pro vlastníky garáží: Ti, kteří v katastru mají evidovanou stavbu jako garáž, ale používají ji pro jiné účely, musí nyní tuto změnu oznámit a podat daňové přiznání s vyšší sazbou daně.

 

– Osvobození od daně: Nově je možné uplatnit nárok na osvobození z daně pro budovy, v nichž je provozována dětská skupina, či pro pozemky v národních parcích v zóně přírodě blízké.

 

– Zvýšené zdanění pro pronajímatelé: Ti, kdo pronajímají místnosti například turistům, se musí připravit na vyšší zdanění.

 

– Výpočet daně z bytu: Základem daně je výměra podlahové plochy, na kterou se aplikují různé koeficienty v závislosti na velikosti obce a místním koeficientům stanoveným obcemi.

 

V případě, že si nejste jisti, jak tyto změny ovlivní zrovna tu vaši daň z nemovitosti, klidně mi napište. Rádi vám pomůžeme.

 

#pragoecon #danznemovitosti #dane

 

Zajímají vás pravidelné aktualizace a odborné rady z oblasti účetnictví a daní? 📊💼

Sledujte nás!

Nebo sledujte hashtagy #pragoecon #ucetnictviproskoly #dane