Máte zaměstnance? A nabízíte jim zaměstnanecké benefity, vč. stravenek? Pak byste toto měli znát!

 

V roce 2024 došlo k významným změnám v oblasti zaměstnaneckých benefitů, které mají dopad jak na zaměstnavatele, tak na zaměstnance.

 

Vybrali jsme pro vás dvě nejvýznamější:

 

– Limit pro osvobození nepeněžních benefitů: Nově je stanoven jeden úhrnný roční limit pro osvobození všech druhů nepeněžních benefitů od daně ze závislé činnosti. Tento limit byl nastaven na polovinu průměrné mzdy, což pro rok 2024 představuje částku 21 983 Kč. Hodnota nepeněžních benefitů přesahujících tento limit bude považována za zdanitelný příjem s povinností odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

 

– Příspěvek na stravování: Omezení se týká i poskytování stravenek nebo nepeněžitého příspěvku na stravování, které byly dosud často využívaným benefitem. Nově je limit pro osvobození těchto benefitů sjednocen s peněžitým příspěvkem na stravování, a to i v případě, že zaměstnanec nemá rozvrh směn a odpracuje alespoň 3 hodiny během kalendářního dne. Pokud pracovní směna trvá déle než 11 hodin, může zaměstnavatel poskytnout dva příspěvky na stravování s uvedeným daňovým režimem pro osvobození.

 

Změnili jste díky těmto změnám benefity pro zaměstnance ve vaší firmě? A jste si jistí, že jejich nastavení máte z pohledu daní v tom nejlepším pořádku?

 

Pokud byste potřebovali konzultaci, rád vám pomohu.

 

#pragoecon #zamestnaneckebenefity #benefity

 

Zajímají vás pravidelné aktualizace a odborné rady z oblasti účetnictví a daní? 📊💼

Sledujte nás!

Nebo sledujte hashtagy #pragoecon #ucetnictviproskoly #dane